9 клас, зарубіжна література, урок 16.02.2021

Оноре де Бальзак «Гобсек». Повість «Гобсек» у структурі «Людської комедії»

Оноре де Бальзаку вдалося створити надзвичайно цікавий образ лихваря, який відрізняється від інших скнар у світовій літературі. На уроках української літератури ви вже знайомилися з творами, у яких змальовано образ скупого. Назвіть ці твори.

Гобсек-лихвар – це породження самого життя, основ сучасного йому суспільства, де скрізь точиться боротьба між бідняками й багатіями. І саме життя навчило його, що перемегає той, хто має гроші, а гроші дають владу над людьми.




Перший варіант повісті, написаний 1830 р., мав назву «Небезпеки безпутнього життя». Того ж року цей нарис з’явився у першому томі збірки «Сцени приватного життя». У першому варіантіповість майже повністю була присвячена Анастазі де Ресто. Її особистому життю, відзначалися позитивні риси лихваря Гобсека, котрий допоміг адвокату Дервілю, пробачив борг бідній дівчині Фанні Мальво, врятував сім’ю де Ресто від розорення, а у фіналі навіть став депутатом.

Другий варіант твору, написаний 1835 року, мав назву «Батечко Гобсек». На перший план виходить образ Гобсека і розташовується повість у «Сценах паризького життя». Тут автор позбавив лихваря багатьох позитивних рис, змінив фінал, зосередивши увагу на маніакальній пристрасті героя до збагачення.

В 1848 року повість під назвою «Гобсек» увійшла до «Сцен приватного життя» «Людської комедії». Це вже твір про «живоїда», який набув широкого, узагальненого значення.

ü Проблемне запитання.

«Гроші правлять світом» - чи вважаєте ви, що це головний закон життя?





Прочитайте скорочено твір за посиланням:

https://dovidka.biz.ua/gobsek-skorocheno/


Дайте відповіді на запитання:

- Свою філософію про владу золота Гобсек сам не вигадав, вона сформувалася з самого життя, де скрізь відбувалася боротьба між бідняками й багатіями, де він спостерігав боротьбу за виживання. (Так чи ні?)

- У кімнаті Гобсека був певний хаос. Розкрита зібгана постіль свідчила про тривожний сон. По всій кімнаті були розкидані речі, одяг, папір. Усюди була розкіш і безлад, краса, позбавлена гармонії. (Так чи ні?)

- Гобсек запровадив цілу систему самовиховання і в такий спосіб став одним із справжніх володарів Парижа. (так чи ні?)

- Лихвар Гобсек вважав усі цінності відносними, залежними від обставин, визнавав, що «умовності - свої для кожного клімату». (так чи ні?)

- У Гобсека романтична біографія, вона овіяна таємницею «життєвих випробувань, раптових жахливих подій, романтичних пригод, голодних днів, розтоптаного кохання, нажитого, втраченого і віднайденого багатства» (так чи ні?)

- Зворушений простотою та працьовитістю Фанні Мальво, Гобсек простив їй борг на 100 тис. франків, розірвав вексель і, навіть, позичив їй гроші, аби допомогти купити яке-небудь прибуткове діло. (так чи ні?)

- У філософії Гобсека неважко помітити і позицію самого автора: гроші оголюють і уособлюють основний людський інстинкт – принцип егоїзму.(так чи ні?)

- Гобсек, як і його жертви, врешті-решт сам є заручником власної жадоби до золота і розігрує ще одну трагікомедію у виставі життя. (так чи ні?)


Домашнє завдання- створіть резюме головного героя за шаблоном:



Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

6 клас, зарубіжна література, урок 16.04.2020

9 клас, зарубіжна література, урок 22.04.2020

8 клас, зарубіжна література, урок 22.04.2020