7 клас, зарубіжна література, урок 01.04.2020

Конан Дойл, "Записки про Шерлока Холмса". Сутність дедуктивного методу Шерлока Холмса. Утвердження в його образі сили інтелекту і моральних якостей. Доктор Ватсон як оповідач.

1. Словникова робота. Зпишіть у зошити:

Слово «дедукція» (deductio) – латинського походження. І означає воно «виведення». Міркування ж являє собою форму мислення, за допомогою якої, у відповідності з певними правилами, робиться те чи інше ув’язнення. Дедуктивне міркування передбачає висновок, зроблений логічним шляхом, від загального до приватного. (Індуктивний умовивід, навпаки, робиться від приватного до загального.)
Той же Шерлок Холмс, маючи перед очима повну картину злочину, переходив до розгляду окремих деталей: виявляв ймовірних учасників, вивчав їхню поведінку і наявність мотивів. І таким чином визначав злочинця. «Відкиньте всі неможливе, – говорив він, – і те, що залишиться, і буде відповіддю, яким би неймовірним він не здавався».
 Детектив ( англ.detective– агент розшуку, з латин. detection – розкриття) - один з різновидів пригодницької літератури, в якому описуються події, пов’язані з процесом розслідування і розкриття якогось злочину.

Шерлок Холмс - одна з найяскравіших постатей творів детективного жанру. Все своє життя він присвятив приватному розшуку, розкрив більше тисячі справ, допоміг багатьом жителям Англії, врятував не одне життя. Це унікальна, надзвичайно приваблива особа, яка приголомшує читача могутнім інтелектом, різноманітністю талантів, рідкісною спостережливістю, даром співпереживання, дивною здатністю завжди виходити переможцем з будь-якого протиборства. Він володіє унікальними природними даними: гострим розумом, залізною логікою, здатністю аналізувати та зіставляти факти, робити висновки, будуючи логічний ланцюжок подій та беручи до уваги психологічні чинники. Як правило, логічний ланцюг побудований слідчим, зазвичай виявляється надзвичайно простим, і кожного разу читач, підходячи до розв’язки, мимоволі дивується нездатності прийти до подібного висновку.
Моральні якості. Увібравши в себе кращі риси своїх попередників (детектива Дюпена, француза Лекока та інших), Шерлок Холмс відзначається високим професіоналізмом та людяністю. Він говорить неправду, коли порівнює себе з математиком, якого займає лише вирішення складної задачі й абсолютно не цікавить те, як це вирішення відобразиться на людях. За цією бравадою, зовні удаваною байдужістю ховається бажання Шерлока Холмса прийти на допомогу. Тому за його участю добро незмінно перемагає зло, і норми людського буття моральні, правові, юридичні - завжди виявляються на висоті.
Його професійний успіх завдячує не тільки ретельному огляду місця подій, копіткому збиранню доказів, надзвичайною увагою до найнезначніших дрібниць та здатністю на основі зібраних даних робити бездоганні висновки. Головним чином, його успіх криється в особливих здібностях детектива оригінально мислити та використовувати неординарні методи досліджень.
В цілому Шерлока Холмса можна охарактеризувати як консервативну людину, яка дотримується загальновизнаних традицій своєї країни, проте він також є прихильником інноваційних підходів і методів ведення розслідувіань, він аматор і професіонал водночас, індивідуаліст і егоцентрик, йому обов'язково треба мати слухача, котрим у творах виступає доктор Ватсон.
Зовнішність Шерлока Холмса характеризується епітетами: високий, аскетичний, видатний, чудовий, винятковий, рідкісний, ясний, різко обкреслений, яструбиний, що підкреслюють винятковість і цілісність образу, в якому реалізовані типово англійські (строгий, аскетичний) та індивідуальні зовнішні характеристики. Трубка для куріння стає незмінною частиною його зовнішнього вигляду, сищика всюди оточують клуби диму.
Автор наділяє Шерлока Холмса рисами характеру, що мають позитивну або нейтральну оцінку:
дивакуватий;
ентузіаст деяких галузей науки;
порядна людина;
володіє здатністю все вгадувати;
володіє широкими і точними знаннями;
є бажаним гостем;
стриманий;
має владний характер;
володіє винятковими якостями;
має точний логічний розум;
видатна особистість;
людина, що не знає поразок.
Крім того, Шерлоку Холмсу властиві також характеристики, що мають негативну оцінку з боку тих, що його оточують: занадто занурений у науку; дуже самовпевнений; холодна, безпристрасна натура; трохи пихатий; володіє занадто витонченою логікою.
Неповторність героя Артура Конан Дойла також підкреслюється своєрідною мовною поведінкою. Мова Шерлока Холмса правильна, багата книжними конструкціями і науковими термінами, що свідчить про енциклопедичність його знань. Але оскільки Холмс різкий у думках, схильний до несподіваних змін мовної поведінки, то його манера мовлення авторитетна і самовпевнена, хоча треба зауважити, що вона в той же час образна й метафорична, іронічна й ідіоматична.
Особливо слід підкреслити його схильність вживати односкладові конструкції, використовувати пропозиції, що складаються з одного чіткого вислову – Чудово! Просто чудово! Точно! Імовірно! Дуже цікаво! Це так! Дивно! Дійсно дуже дивно! Відмінно! – і багато інших.
Неповторність образу відомого детектива також полягає в тому, що йому притаманний індивідуальний стиль майже у всьому: їжі, манері одягатися, стилі життя (неодружений, ставиться до жінок з підозрою), поведінці та мисленні.
Холмс змальований яскравими соковитими фарбами, а саме розслідування - це не просто опис злочину і злочинця, а процес інтелектуального пошуку, який веде до розкриття таємниці злочину. Можна зробити висновок, що саме створення образу Шерлока Холмса стало основою для розвитку найпопулярнішого в наш час детективного жанру.
 Шерлок Холмс – не єдиний герой творів А. Конан Дойля. Нехай він звичайний,сіренький, навіть нуднуватий доктор Ватсон, однак він просто необхідний великому детективу і нам, читачам.
 Порівняємо цих двох персонажів

Шерлок Холмс
Доктор Ватсон

Дедукція – справжній хист
Робить правильні висновки
Бачить навіть приховане
Майстерно аналізує
Недовірливий, обережний
Роль головного героя
Прагне оволодіти дедукцією
Неправильні судження
Не помічає головного
Збирає докази
Прямолінійний
Роль помічника, оповідача

Уважні, щирі в дружбі, чесні, ввічливі, ризикують заради істини.











Відома істина про те, що протилежності сходяться. І дві протилежності – Холмс і Ватсон – створюють гармонію, доповнюючи один одного. Вони ніби різні грані людської натури.


 Завдання: повторыть пройдений матеріал та встановіть послідовність подій у творі "Пістрява стрічка", зігравши у гру:



Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

6 клас, зарубіжна література, урок 16.04.2020

9 клас, зарубіжна література, урок 22.04.2020

8 клас, зарубіжна література, урок 22.04.2020